Unit Representatives List

Academic Units

Unit Unit Representatives
College of Engineering Debbie Mero, Andrea Bolash and Steve Mattson
College of Literature Science and Arts Marissa Green, Matt Bidlingmeyer, Steve Schlecht, Laura Shelp, Mark Bacon, Patrick Belden
College of Pharmacy Stephen McClatchey
Ford School of Public Policy Marcy Brighton, Thomas Cook
Institute for Social Research Greg Tewksbury, Marcus Blough; (ICPSR) Trisha Martinez, Edward Czilli
Law School Michele Frasier Wing, Lyle Whitney
Life Sciences Institute Cathy Andrews, Brad Battey
Medical School John Herlocher (interim)
Rackham Dan Thompson
Ross School of Business Kerry Flynn, Cheryl Sobkow
School of Dentistry Cassandra Callaghan, Lynn Johnson
School of Education Lori Helvey and Joe Gorde
School of Information Scott Staelgraeve, Charles Yun
School of Kinesiology Ryan Schell
School of Music, Theater, & Dance Greg Laman
School for Environment and Sustainability Jeff Keeler, Moe Daraiseh
School of Nursing Maureen Coerdt and Kinnothan Nelson
School of Public Health Vlad Wielbut
School of Social Work Candace Terhune-Flannery, Ryan Bankston
Stamps School of Art & Design Mahendra Kumar and Pat Hodges
Taubman College of Architecture and Urban Planning Bill Manspeaker
UM-Dearborn Carrie Shumaker, Joe Lubomirski, Brian LaGoe, Rich Durant
UM-Flint Scott Arnst
University Library Maurice York, Sebastien Korner

Auxiliary Unit

Unit Unit Representatives
Institute for Continuing Legal Education Stephanie Fowler, Denise Garthwaite
Intercollegiate Athletics Jerry Wood
Intercollegiate Athletics Jerry Wood

Central Administration

Unit Unit Representatives
Academic Affairs (Enrollment Management) Paul Robinson
Academic Affairs (Faculty Affairs)
Academic Affairs (Global and Engaged Education)
Academic Affairs (Equity and Inclusion) Scott Berkley
Alumni Association Angila Chapman, Andre Zoldan, Andrew Bloomfield
Communications Chris Billick
Department of Public Safety & Security Jeffrey McDole, Teresa Oesterle
Development Vikki (Jablonski) Hamilton, Regis Vogel
Facilities & Operations Kevin Fraley, Sean Lindblade
General Counsel Stephanie Schmitzer
Human Resources Denise Stegall, Sharon Vargo
OAVP Finance Eric Kruse, Andrea Stevens
Office of Research Nancy Penberthy, Marjory Falconer
Provost's Office, President’s Office, other Executive Offices J.D. Jordan [covering Fleming and Wolverine Tower]
Public Goods (Cultural Collections) Units Matt Adair, John Turner
Shared Services Center Zac Broughman
Student Life Eric Pinaud, Dino Anastasia
University Audits Hilaire Nachtrab, Wayne Carpenter, Suzanna Friedly, Lorraine Currie
University Musical Society John Peckham
VP for Government Relations Mark Rivett